Günümüzde araç sayısının artmış olmasıyla beraber trafik sorunu da kendini göstermiştir. Bu nedenle de bir meslek kolu olan kurye hizmeti müşterilerine yardımcı olmuştur. Kuryeler belirlenen paketi ya da zarfı olması gereken adrese zamanında ulaştıran kişilerdir. Motorlu, arabalı, yaya ve gece kurye çeşitleri bulunur. Paketin boyutlarına göre de bunlardan birisi tercih edilir.

Günümüz de daha çok moto kurye hizmeti tercih edilir. Bunlar motor kullanarak sıkışmış trafik içinden kolaylıkla sıyrılabilir.

Nasıl Moto Kurye Olunur?

Moto kurye paketlerin hızlıca teslimatını yapan bir meslek koludur. Günümüzde özellikle büyükşehirlerde moto kuryeler hizmet vermektedir. Böylece paketler zamanında olması gereken yerde olur.

Motor kurye olmak isteyen kişiler belirli özelliklere sahip olmalıdır. Buna göre öncelikle motor ehliyetine sahip olmak gerekir. Gereken ehliyet için sınavlardan geçtiyseniz moto kurye olmak için ilk adımınızı atmışsınız demektir. Sonrasında kişisel özellikleri bakımından belirli kriterleri yerine getirmesi gerekir. Sorumluluk sahibi, yaptığı işi ciddiyetle üstelenen, dürüst ve diksiyonu iyi olan kişi moto kurye mesleğini icra edebilir. İlgili firmalarla etkileşime geçerek daha detaylı bilgiler alması mümkündür. Tabi kişinin kendi yatkınlığı da önemlidir. Buna göre bu mesleği icra edip edemeyeceğinizi belirlemeniz gerekir. Böylece sağlam bir adım atarsınız.

Moto kuryeler akan trafikte hızlı bir şekilde hareket etmekle yükümlü olduklarından kaza yapma olasılıkları da yüksektir. Bu nedenle motor sürmek konusunda kendisine güvenen kişiler bu mesleği seçmelidir. Risk durumlarını da göz önüne alarak karar vermeleri gerekir.

Moto Kurye Maaşları

Motorlu kurye mesleğini yapmayı düşünenler meslek hakkında bilgi edinmelidir. Ne işi ne kadar sürede yaptıklarını öğrendikten sonra maaş miktarına bakmaları gerekir. Moto kuryeler için iki türlü kazanç şekli bulunur. Buna göre ilkinde %50’ye sistemiyle kazanç iki bin TL miktarına kadar ulaşır. Diğer sistemde küçük firmaların uyguladığı yöntemdir. Bunda da asgari ücretin üzerine ek ödemeler alabilme durumunuz bulunur.

Bir mesleği icra etmeyi düşünmek öncelikle genel niteliklere uygunluğuyla olur. Eğer moto kurye olmak için şartlara uygun olduğunuzu düşünüyorsanız sonrasında maaşına bakabilirsiniz.