Bir noktadan, başka bir noktaya ulaştırılması gereken evraklarınızın hızlı ve güvenil bir şekilde belirttiğiniz adreste bulunan kişiye teslim edilebilmesi için pek çok yolu deneyebilirsiniz. Ancak mesafe uzak ve ulaşım İstanbul gibi yoğun bir trafik ile yaşamak zorunda olan bir kentte bunu gerçekleştirmek için kendi aracınızla ya da toplu taşıma hizmetlerini kullanarak kısa zaman içerisinde evrakları teslim edebilmeniz son derece zordur. Bunun yerine devreye araçların arasından rahatlıkla ilerleyen motosikletli moto kurye devreye girer. Bu mesleği seçenlerin hayatı sürekli yollarda ve evrak teslimi ile geçer.

 

Mesleğin İlk Şartı Adres Bilgisine Sahip Olmaktır

Trafik keşmekeşi içerisinde, hızlı teslimat çözümleri için geliştirilen ve ortaya çıktığı andan itibaren büyük bir müşteri kitlesi tarafından yoğun talep gören motor kurye, mesleğini yapmak isteyen kişilerin bu sektöre adım atmadan önce ilk yapmaları gereken, hizmet verecekleri kenti neredeyse sokak sokak tanımak ve adres bilgisine sahip olmaktır. İşin bir başka zorluğu ise, trafik kurallarını hiçe sayan ya da motor kullanan kişilere saygı duymayan araç sahipleri tarafından trafikte ilerlerken sıkıştırılmak, yol verilmemesi ya da hızla arkadan gelip korna çalarak taciz etmek gibi durumlarla gün içerisinde sıklıkla karşılaşmaktır. Mesleğe ilk başlanılan dönemde, bu sorun büyük önem taşır, hatta kaportası insan bedeni olan motor ile alışılmadık bir yoğunluğun içine girmek, konsantrasyonun dağılmasına bile sebep olabilir. Meslek bu açıdan bakıldığında zor ve hayat riski taşıyan bir meslek olarak görülebilir. Adres bilgisine sahip olmayan birinin bu meslekte başarılı olabilmesi son derece zordur. Adreste belirtilen bölgeye gitse dahi adresi bulamadığı için, evrağı zamanında teslim edememe riski ile karşı karşıya kalan kurye, yoğun şikayet alır.

 

Motorlu Kurye Trafik Kurallarına Herkesten Fazla Dikkat Etmelidir.

Koşulsuz müşteri memnuniyetinin büyük önem taşıdığı sektörde, şikayet alan bir motor kullanarak evrak teslimi yapan kurye hizmet verdiği firma için de olumsuz referans haline gelir. Motorlu kurye, evrak teslimi ya da evrak alımına giderken trafik kurallarına uymak ve hız yapmamanın yanı sıra, yayalara ve başka araçlara da saygılı olmalıdır. Kuryelerin motorlarının bakımlarını da kendileri yaptıkları düşünüldüğünde, araçlarının temiz ve bakımlı olması, trafikte yol alabilmek için tam donanımlı bir araca sahip olmaları da son derece önemlidir.