Moto kurye, motosikletle çalışan, zarf ve paket taşıyan, bir adresten başka bir adrese yoğun trafiğe sahip illerde talep doğdukça oluşan bir meslek türüdür. Motosikleti ile çalışan kişiye halk arasında moto kurye denir.

Moto Kurye Nasıl Olunur?

Moto kurye olabilmek için A2 ehliyet’e sahip olmak gerekir. İki eli 2 ayağı sağlam olan, gözlerinde ve kulaklarında herhangi bir duyu veya görme kaybı olmayan, en az ilkokul mezunu olan ve Türkçeyi iyi, anlaşılır derecede bilen kişiler moto kurye olabilir. 

Moto Kuryenin Kazancı Ne Kadardır?

Moto kuryelerin iki türlü kazanç şekilleri vardır: %50'lik sistem ve maaşlı sistem.

Genelde motosikletin sahibi kişi ise %50 sistemi ile motosiklet firmadan olursa %30 ila %40 arasında maaş uygulanmaktadır.

Bunlardan ilki yaptığı işlerin kazancının yarısını alma hakkında sahiptir. Bu sistemin kurye sektöründeki adı %50 sistemi diye bilinmektedir. Örneklendirmek gerekirse; 100 TL’lik bir iş yaptığınız zaman, yakıt sizden, köprü bazen sizden bazen firma tarafından karşılanır. SSK ise yine şirket tarafından karşılanır. Bu sistem 1996 – 2000 yılları arasında çok kullanışlıydı fakat son dönemlerde kurye firmalarının sayısındaki ani artış rekabeti arttırdı ve moto kurye firmaları fiyat düşürmek zorunda kaldı. Dolayısıyla moto kuryelerin kazançlarında düşüş meydana geldi ve değerini kaybetmeye başladı. Günümüzde İstanbul’u çok iyi bilen bir moto kuryenin %50 sistemiyle çalıştığında aylık geliri ortalama 1500 TL ile 2000 TL civarındadır. Yıllık izin yapma hakkı yok, kaza yapması halinde herhangi bir geliri yok, hastalanması durumunda para yok, yalnız SSK’nın 45 gün sonra verdiği paradan yararlanabilir. Bu platformda en güzel olanı ne kadar çok koşturabilirseniz o kadar çok kazanırsınız. Limitler sizin elinizdedir, şansınız da iyi olursa aylık gelirinizi 2500 TL’ye kadar çıkabilirsiniz.

Motosiklet sizden ise aylığınız ortalama 1500 ila 2000 TL arasındadır.

Motosiklet firma tarafından size verilmiş ise aylığınız ortalama 1350 ila 1800 TL arasındadır.

Aynı zamanda maaşlı sistem de mevcuttur. Maaşlı sistem genellikle büyük kurye firmaları tarafından tercih edilmez, orta ve küçük kurye firmaları tarafından kullanılır. Nedeni, iş sayısının az olmasından kaynaklı moto kuryeleri ellerinde tutmak istemeleridir. Maaşlı sistem her kurye firmasında farklı şekillerde uygulanmaktadır. Bazı firmalar oldukça disiplinli, kuralcı olabilirken bazıları da yumuşak ve opsiyonel bir sistem uygularlar.