Günümüzde severek yapabileceğiniz bir iş bulmak oldukça zordur. Hali hazırda bir mesleğiniz yoksa ve eğitim düzeyiniz üst düzey statülerde meslekler için uygun değil ise kurumsal şirketlerde kuryelik yapmanız son derece ideal bir alternatif olmaktadır. Günümüzde en revaçta kuryelik hizmeti ise sağladığı hız avantajından ötürü moto kurye hizmetleri olmaktadır. Özellikle büyük şehirlerde yaşayan kişiler için en iyi alternatiflerden birisi olan kuryelik, çağımızın en değerli mesleklerinden bir tanesini temsil etmektedir.

Motorlu Kurye Nasıl Olunur?

Motor kurye olmak için birçok olumlu neden mevcuttur. Ancak her meslek dalında olduğu gibi motorlu taşıt vasıtası ile teslimat yapacak kişinin etkin, nitelikli, azimli, iletişim kabiliyeti yüksek karakter olması gerekmektedir. Sağlam bir duruşa sahip olan karakterin yanı sıra en az A2 ehliyetli olması da kaçınılmaz bir kriter olarak karşımıza çıkmaktadır.

Mesleğin severek yapılacağı ve profesyonel sunum, hazırlama gibi konularda kurumsal kimliği en iyi şekilde temsil etmesi beklenmelidir. Bir diğer yandan yer-yön duygusu, insan ilişkileri ve düzgün bir diksiyona sahip olmak da kuryelik konusunda belirleyici rol oynamaktadır. En önemli kriterlerden birisi de aktif olarak motor kullanabilmek ve üstün sürüş yeteneğidir. Kuryelik riskli bir meslek grubudur. Özellikle trafikte motosiklet kullanıcılarının tümünün gösterdiği dikkatin daha fazlasını göstermesi gerekmektedir. Ancak trafik kurallarının bilincinde, saygılı, diğergam, kestirme yollara ve şehre hakim kişiler motosikleti en iyi şekilde kullanarak bu riskleri en aza düşürmektedir.

Kuryelikte Aranan Genel Nitelikler

Her meslek grubunun hakkı ile yapılması son derece önemlidir. Kuryelik de sorumluluk isteyen bir meslektir denilebilir. Göndericinin emanet ettiği her türlü belge, paket, zarf vb. kargolar, alıcı adrese ulaşana kadar kurye tarafından muhafaza edilip, korunmalıdır. Tüm bunların bilincinde olan ve motorlu kurye olmak isteyen kişilerin minimum ilköğretim mezunu olması gerekmektedir. Çoğunlukla erkeklerden oluşan bu meslek grubu, kadın kuryelere de daima istihdam sağlayarak yeni bir kariyer sunmaktadır.

Motor kullanımı esnasında tüm ekipmanların, kaskın takılmış olması son derece önem arz eder. Öte yandan motosikletin varsa bakımlarının ve onarımlarının takip edilmesi, yakıt ikmali ve kontrolü, araç temizliği, topcase bölümünün temiz tutulması gibi her konu mesleğin iş alanlarını oluşturmaktadır.