Nüfusu çok olan büyük şehirlerde insan sayısına bağlı olarak araç sayısı da artmaktadır. Buna bağlı olarak ta trafik sorunu ortaya çıkmaktadır. Evrak, belge, eşya taşımacılığında bu sebepten dolayı moto kurye çözümüne başvurulmuştur. Arabaların kullanamadığı yollar, motosiklet ile kolayca geçilebilmektedir. Bu nedenle bu yöntem oldukça kullanışlı ve pratik bir yöntemdir. Hızlı bir şekilde, arabaların yapamadığını, kısa yolları kullanarak trafikten sıyrılmayı başararak gönderinizi sorunsuzca elinize ya da karşı tarafa ulaştırır. Siz de gönderinizin kısa zamanda ve sorunsuzca ulaştırılmasını istiyorsanız bu yöntemi tercih edebilirsiniz. Hem maliyeti diğer taşıma yöntemlerine göre daha düşüktür hem de eşyalarınızı hızlıca adresine ulaştırır.

Motor Kurye Mesleğinde Kullanılan Ekipmanlar Nelerdir?

Her meslekte olduğu gibi bu meslekte de bazı riskler vardır. Motorlu kuryeler işlerini motosiklet kullanarak yaptıkları için diğer kuryelere göre biraz daha fazla dikkatli olmalılardır. Çünkü motosiklet araba kadar güvenli değildir ve kaza riski daha fazladır. Bu yüzden motor kurye mesleğinde çalışanların her şeyden önce motosiklet kullanımına son derece hakim olması gerekmektedir. En ufak bir yanlış çok kötü sonuçlar doğurabilir. A2 ehliyetine sahip olmak bazen yeterli olmayabilir. Kullanılacaklar arasında sürücünün sağlığına zarar gelmesini önleyecek bazı donanımlar bulunmaktadır. Bunlar, kuryenin herhangi bir kaza durumunda başını koruyacak olan kasktır. Dizlik, dirseklik ve mont ta diğer ekipmanlar arasındadır. Bunlar motor kuryelerin olmazsa olmazları arasındadır ve görev başında iken muhakkak bu eşyalar kullanılmalıdır.

Motorlu Kurye Mesleği Riskli Midir?

Motorlu kurye mesleğinin tabi ki zorlu yanları vardır. Diğer tüm mesleklerde olduğu gibi bu mesleğin de bazı zorlukları vardır. Motosiklet ile çalışıldığından dolayı kaza riski vardır ve önlem alınması gerekir. Gerekli tüm donanımlar sağlanarak kurye görevlisine verilmeli ve kullanması zorunlu tutulmalıdır. Motosiklet kullanıldığı için kaza anında diğer araçlara göre daha fazla hasar olacaktır, bu nedenle çok daha dikkatli olunmalıdır. Trafik kurallarına uyulduğu ve gerekli şartlar sağlandığı sürece kaza oranını en aza düşürmek mümkündür. Gerekli önlemleri alarak siz de bu kaza riskinden kurtulabilirsiniz.