Moto kurye olmak isteyen kişilerin sayısı gün geçtikçe artmaktadır. Kuryeler de kendi arasında çeşitlere ayrılmaktadır. Bunlar yaya kurye, gece kurye, arabalı kurye, kiralık kurye, toplu dağıtım kuryeleri olmak üzere birçok çeşit kurye vardır. Moto kurye olmak ise diğerlerine göre biraz daha önem taşımaktadır. Eğer moto kurye olmak istiyorsanız A2 ehliyete sahip olmalı ve iki elinin iki ayağının da sağlıklı olması, gözlerinde ve kulaklarında herhangi bir sağlık rahatsızlığının olmaması, Türkçesinin iyi olması ve onun yanı sıra iletişimin iyi olması hem müşterileri memnun eder hem de müşteri sayısı artar. Bir de buna ek olarak diksiyon iyi ise moto kurye olmak artık sizler için daha kolaydır.

Motor Kuryelerin Kazancı Ne kadardır?

Motor kurye olan veya olmak isteyen kişilerin maaşları iki türdedir. Bunlar %50 sistem ve maaşlı sistemdir. Eğer motosikletiniz var ise %50, ama eğer yok ise yani firmadan olursa %30 ile %40 arasıdır. Bu işlerin birincisinde yaptığı işlerin kazancının yarısını alır. Örnek verilmek gerekirse 200tl'lik bir işi yerine getirdiniz ve yakıtın ücreti sizden köprü bazen de firma tarafından karşılanır. SSK şirketler tarafından karşılanır. Günümüzde İstanbul’u çok iyi bilen motor kuryelerin %50 sistemli aylık geliri net ortalama 1500 TL veya 2000 TL civarındadır. Lakin moto kuryelerin yıllık izinleri yoktur. Kaza yapmadı halinde herhangi bir gelir yoktur. Hastalandığı durumda da yine bir gelir yoktur. Lakin SSK'nın verdiği ücreti 45 günün ardından yararlanabilir. Yani motor kuryelerde ne kadar işe çok koşarsanız o kadar kazancınız fazla olur. Kazanç sizin elinizdedir. Eğer bu konuda azimliyseniz maaşınız 2500 tl'ye kadar yükselebilir.

Motorlu Kuryeliği Nasıl Hem Kolay Hem de Hızlı Öğrenilebilir?

İlk olarak eğer A2 ehliyetiniz varsa bu işte zorlanmanız neredeyse hiç denenecek kadar az olur. Lakin motor kuryelerin tercih etmesi gereken iş kurumlarının maaşlı işveren kuryeleri seçmelilerdir. Çünkü yüzde elli sisteminde perişan olurlar. Kısacası motorlu kurye olmak istiyorsanız A2 ehliyetinizin ve diksiyonunuzun iyi olması lazımdır.