Son yıllarda giderek artan moto kurye eleman ihtiyaçları doğrultusunda çoğu firma ve işverenler çeşitli ilanlar ve duyurularla bu işi yapmak isteyenlere ulaşmaya çalışmaktadır. Bu meslekte genel olarak sabırlı olmaları beklenmekte ve trafik kurallarını benimsemeleri beklenmektedir. Motosiklet kullanmanın ve a2 motor ehliyetine sahip olmanın yanı sıra tüm aranan özellikler bu maddeler ile sınırlı kalmamaktadır. Günün çoğu zamanını trafikte ve motosiklet üstünde seyir halinde geçirecek olan çalışanların öncelikle sabırlı ve hoşgörülü olmaları gerekmektedir. Çalışılacak olan şehir ve semtlerin tüm bölgelerine hâkim olmaları, ayrıca motosiklet arızalanmalarında gereken birkaç tamir işlerini kendi başlarına yapabilmeleri de tercih edilme sıralarında üst sınırlara çıkarmaktadır.

Motor Kurye Elemanlarının Çalışma Şekilleri

Motor kurye çalışanları çalışılacak bölge ve semtlere bağlı olarak çeşitli saat dilimleri içerisinde çalışmakta ve günlük zamanlarının büyük bölümünü motosiklet üzerinde trafikte seyir halinde geçirmektedirler. Sipariş verildikten sonra istenilen zaman ve bölgeye en hızlı ve en güvenli şekilde kuryeyi ulaştırmaları ve müşteri memnuniyetini kazanmaları gerekmektedir. Kendileri ait olan motosikletlerin de trafikte sürüşlere uygun olmaları halinde gerekli firma ya da işveren tarafından değerlendirilerek bünyelerine de katabilmektedirler. Resmi devlet kurumlarının belirlemiş olduğu motosiklet donanımlarının sürücüler ve diğer yayaların hayatları için önemli olduğundan bu ürünlerin kullanılması ve motosikletle bulunması gerekmektedir. Her ne kadar bu sayılan özellikler bu mesleği zor gibi gösterse de kurallara uyulduktan sonra motosiklet kullanmanın da vermiş olduğu keyif ile son zamanlarda sıkça merak uyandıran meslek grupları arasına girmiştir.

Motorlu Kurye Elemanlarını Çalışma Saatleri

Çalışılmakta olan bölge, şehir ve firmalara göre günlük çalışma saatleri değişmekte olan motorlu kurye çalışanlarının, genel olarak mesai saatleri birbirlerine yakın olmaktadır. Büyük şehirlerde ve kalabalık olan bölgelerde kurye ihtiyacının daha fazla olması sebebi ile çalışma saatleri de biraz daha fazla olabilmekte ancak alacakları ücret de buna göre değişerek artabilmektedir. Bu şartlara uyması gereken firmalar ya da işverenlerin de çalışan kişi sayılarını buna göre ayarlamaları gerekmekte ve eleman ihtiyaçlarını buna göre karşılamaktadırlar.